Сторінками історії
Розбуджуючи степову тишу, лунав гудок паротяга. Лунав голосно, заклично. Саме з цього гудка і розпочалася історія нашого міста - міста Помічної.
Міста, як і люди, мають свою біографію. Одні велику і величезну, інші коротку, але яскраву. Ще інші - мало примітну. Та їх найбільше, вони складають основу нашого життя. Їх буденна праця, щоденні турботи і проблеми, дають змогу яскраво горіти іншим. Таке і наше невеличке місто Помічна, місто - трудівник.
Переїзд, роз'їзд, станція, селише, місто. Ось і вся його біографія.
1 серпня 1868 року вважається днем народження міста - саме в цей день почала діяти залізнична колія Балта - Єлисаветград, яка йшла через сучасне місто. Отже, 1 серпня 2012 року місту виповнилося 144 роки. Всі ці роки доля нашого міста тісно зв'язана з долею залізниці. Її розвиток сприяв розвитку міста. Її проблеми завжди були проблемами міста. Особливо це відчутно в наш неоднозначний час. Наше місто - це місто залізничників.
Залізниця дала життя не лише місту, а й нашій школі.
Майже все населення Помічної було неписьменним. Школи на станції не було. Хто мав змогу дати дітям грамоту, посилав їх навчатися в село Помічну (від нього і пішла назва нашого міста), де була однокласна школа. Нарешті в 1913 році на станції теж була відкрита трикласна школа.
Спочатку вона містилася у казармі колійного майстра, а згодом у спеціально збудованому приміщенні в західній частині поселення. Будувалася і утримувалася школа за рахунок залізничного відомства, де значилася під номером 19.
У 1916 році школу відвідувало біля 60 дітей. Будівля була замала для такої кількості учнів і в 1918 році школу було переведено в приміщення колишнього заїжджого двору поміщика Степанова, де вона знаходилась до середини 30-х років.
В 1933 - 1934 роках школа почала працювати як середня. Але приміщення було мало пристосованим, і в 1933-1935 рр. за рішенням Одеського відділеня залізниці було збудовано школу на 360 учнівських міст, в якій ми навчаємося і сьогодні. Відкриття нової школи стало справжнім святом не лише для учнів, але й для жителів усього міста.
З жовтня 1935 року президія Піщанобрідського райвиконкому слухала питання про "Хід нового навчального року", серед інших директорів звітував про готовність новобудови і директор Помічнянської десятирічки Степан Сафронович Качуровський.
Взагалі керівниками школи були:
-
Демченко І.Д. (1920-1930 рр.)
-
Качуровський С.С. (1930-1940 рр.)
-
Феденко Т.П. (1944-1945 рр.)
-
Кравчик Я.І. (1945-1955 рр.)
-
Тунік М.М. (1955-1969 рр.)
-
Звершановський І.А. (1969-1975 рр.)
-
Сідельніков М.О. (1976-1979 рр.)
-
Бабій П.Г. (1979-1990 рр.)
-
Коваленко С.С. (1990-2014 рр.)
-
Сигида О.М. (з 2014 р.)
Приміщення заїжджого двору ще довго слугувало нашій школі. тут були розміщенні майстерні по металу і по дереву, кабінет англійської мови, бібліотека, медпункт, кабінет швейної справи. Але споруда віджила і відслужила свій вік, тому в 1979 році була розібрана.
23 березня 1993 року наша школа святкувала 80- річчя. З цієї нагоди завуч Токмовцева Світлана Іванівна написала віршовану історію школи.
А ми почнемо повість,
Як втім тринадцятім прийшлося відкривать
Трьохкласну школу для дітей
І старожили добра пам'ятають день оцей.
Та нещасливий був той рік - тринадцяте число,
І скільки літ пройшло з тих пір,
То казарма, то заїжджий двір,
Лиш в 35-м, як урвавсь терпець
Для занять знайшлось постійне місце, накінець
Така собі обнова -
Нова - новісінька школа,
Ще й до того - двоповерхова.
То ж радості не було меж:
Бо світлі класи, коридори,
Хоч трішки було жаль -
Не побудовано спортзал.
І до 60-х коридор
Був місцем, де стрибали,
Бігали і грали в волейбол
І, навіть, в баскетбол.
Там гамірно і весело було,
А скільки учнів тут науку здобуло!
Й діди, й батьки наші
Стежками ходили,
Сміялися, раділи і любили.
Саджали дерева і квіти, і кущі.
Не лінувались працювали всі.
Зненацька фінська,
За нею друга світова,
Що не тільки помічнянцям
Доручитись не дала.
Школо рідна! Що з тобою?
Де випускники?
Розметали злії вітри на усі фронти...