Як обрати професію

Поради психолога

Як обрати професію?
ПОРАДИ  СТАРШОКЛАСНИКАМ

Для багатьох старшокласників, в житті настає важливий момент, а саме — вибір професії. Для сучасного старшокласника визначитись з вибором майбутньої професії, а отже, і власної долі, є завданням дуже складним.
Якщо ви ще не визначились з професійним напрямком, можна зробити наступне:

        Запишіть усі професії, які подобаються.
        Оберіть з них, ті, які максимально збігаються з власними бажаннями
та можливостями (можливо їх буде декілька).
        Запишіть якості, якими ви володієте для обраної професії.
        Запишіть чого ви зможете досягнути в обраній професії.
        Пройдіть профорієнтаційне тестування, для визначення професійної
направленості.
        Порадьтесь з батьками, щодо обраних професій, але пам’ятайте —
вибір за вами.

Якщо вже приблизно з вибором визначились, то можна зробити наступний крок:

        Відвідати Дні відкритих дверей різних навчальних закладів, там
можна отримати більш детальну професійну інформацію щодо професії.
        Поспілкуватись зі студентами, які закінчують навчання.
        Зібрати якомога більше інформації про обрану професію.

Оцінити свій вибір за допомогою формули вибору професії. Щоб прийняти правильне рішення, необхідно врахувати безліч факторів, а саме: свої бажання, психологічні особливості й можливості,потреби суспільства.
ХОЧУ — бажання, інтереси, прагнення.
МОЖУ — здібності, таланти, стан здоров’я.

ТРЕБА — стан ринку праці, перспективи та  соціально-економічні проблеми регіону.

Зона оптимального вибору професії перебуває в ділянці перетину особистих бажань, інтересів людини, її здібностей і соціально-економічних потреб суспільства в спеціалістах певної професії.
Потрібно врахувати також помилки, яких припускаються при виборі професії:

     Вибір професії за компанію; (під впливом товаришів). Буде добре, якщо ваші інтереси збігаються з інтересами вашого товариша. Тоді й вибір виявиться правильним. В іншому разі, робота не приноситиме ані радості, ані задоволення і вас чекає розчарування. І обов’язково настане момент, коли ви вимушені змінити попередній вибір. Врахуйте особливості свого характеру, здібності, навички, а не просто слідуйте за своїм товаришем.
   Існуючі думки про престижність професії. Ви з дитинства, напевно, пам’ятаєте слова:Всі професії важливі, всі професії потрібні.

В суспільстві існують професії, які є важливими, але непрестижними. Проте, на жаль, не завжди оволодіння модною професією означає, що вона буде приносити задоволення, відповідатиме вашим здібностям та інтересам. Ви просто змарнуєте час.
    Перенесення ставлення до людини, представника тієї або іншої
професії, власне на професію. При виборі професії слід звернути увагу на особливості певного виду діяльності, а не обирати професію тільки тому, що тобі подобається людина, яка займається тим видом діяльності. Приємна в спілкуванні людина, яка може із захопленням розповісти про свою роботу,-це чудово. Але це не означає, що ви отримувати від подібної роботи таке ж задоволення.
    Захоплення тільки зовнішньою стороною професії. За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена,буденна праця. Тому серйозний підхід до вибору професії припускає вивчення її з усіх сторін.
    Застарілі уявлення про характер праці у сфері виробництва. За сучасних умов виробництва практично всі професії тією або іншою мірою пов’язані з використанням комп’ютера, організаційної техніки,впровадження інноваційних технологій. Тому, за колишньою назвою професії ховається цілком новий її вигляд. Це інший характер, інші
умови праці, інші вимоги до знань, здібностей людини.
     Невміння або небажання розбиратися у своїх особистісних
якостях (схильностях, здібностях). Не бійтеся й не лінуйтеся розібратися у своїх здібностях, схильностях.У разі необхідності зверніться за консультацією до психолога, спробуйте
свої сили в різних напрямках діяльності. Можна оцінити свої здібності,пройшовши психологічні тести на профпридатність.Це може зміцнити вашу думку щодо обраної професії або, навпаки.

      Недооцінювання своїх фізичних особливостей. Існують професії, до яких висуваються певні медичні вимоги. Медичні протипоказання можна з’ясувати у медичних працівників.Знайти своє покликання – джерело щастя

Обираючи професію:
 Ознайомтесь з інформацією про світ професій,  визначте сферу діяльності, яка вас цікавить.
 Складіть уявлення про свої інтереси, здібності, нахили.
 З;ясуйте, чи відповідає стан вашого здоров;я вимогам обраної професії.
 Довідайтесь, де можна здобути професію відповідної кваліфікації.
 Визначте кілька професій, які подобаються, до яких є потяг, існують принципові можливості успішного їх освоєння й працевлаштування.
 Прислухайтеся до думки батьків, вчителів, друзів, та аналізуйте їх.
 Визначте фізичні та психологічні якості, необхідні для кожної професії.
 За бажанням можете звернутися до психолога з проханням визначити (дослідити) ваші інтереси, здібності, тип темпераменту, особливості пам;яті, уяви тощо.
 Прислухайтеся до власних відчуттів та інтуїції.
 Зробіть свій вибір.
 Упевнено йдіть до мети.
Професійних вам успіхів і досягнень!